Poskytování kultur

Naše kultury mikroorganismů mohou využít klinické, výzkumné a průmyslové laboratoře, vysoké školy i ostatní vědecké instituce jak v ČR, tak i v zahraničí.

Jaké kultury poskytujeme?

Česká sbírka mikroorganismů (CCM) uchovává přes 3 400 kmenů bakterií a archaea (přibližně 1 700 druhů) a 800 kmenů vláknitých hub a kvasinek (přibližně 550 druhů) se širokým spektrem využití. V roce 2011 bylo spektrum mikroorganismů rozšířeno o sbírku stafylokokových bakteriofágů a jejich hostitelských kmenů. Poskytované kultury najdete v katalogu kultur.

Na základě pravidel OECD Best Practice Guidelines for Biological Resource Centres (OECD, 2007) zasíláme kultury mikroorganismů pouze mikrobiologickým laboratořím, tedy uživatelům, kteří mají vhodné vybavení a vyškolený personál a splňují bezpečnostní požadavky pro manipulaci s biologickým materiálem.

Katalog kultur

Kontrolní kmeny

Kromě typových kultur, referenčních a produkčních kmenů a kultur degradujících různé substráty, nabízíme vybranou skupinu více než 200 kontrolních kmenů, které dodáváme buď lyofilizované, nebo ve formě želatinových disků. Spektrum kontrolních kmenů se dle požadavků praxe neustále rozšiřuje.

Nabídka kontrolních kmenů

Kultury zařazené v NPGZ

Do databáze v rámci projektu NPGZ, který realizuje Ministerstvo zemědělství České republiky, je zařazeno přibližně 200 kmenů bakterií a vláknitých hub z naší sbírky. Tyto kultury jsou významné pro potravinářské technologie a produkty. Jejich seznam je možno nalézt v online databázi NPGZ.

Tyto kmeny jsou pro účely výzkumu a výuky poskytovány bezplatně (pouze za manipulační poplatek a cenu poštovného a balného), pokud dodržíte podmínky poskytování kultur zařazených v NPGZ.

Jak si objednat kultury?

1. Registrace

Kultury poskytujeme pouze registrovaným zákazníkům.

K registraci je potřeba spolu s první objednávkou vyplnit a zaslat také Zákaznický list. Následně vám přiřadíme zákaznické číslo, které je uvedeno na každém dodacím listu jako „Vaše ID“. Do e-mailových objednávek pak  vždy stačí uvést toto zákaznické číslo.

2. Objednávka

Vyberte si požadované kmeny z Katalogu kultur.

Objednávku nám můžete zaslat e-mailem na adresu order@sci.muni.cz nebo poštou na adresu CCM.

Do objednávky prosím jasně uveďte počet, formu a názvy objednávaných kmenů, včetně CCM čísla.

3. Doručení

Kultury zasíláme zákazníkům prostřednictvím kurýrní služby.

Osobní odběr na pracovišti CCM je možný pouze za předpokladu odvozu kultury svozovým vozidlem zákazníka, které je určeno k transportu infekčního materiálu.

Převzetím kultur přijímá objednatel podmínky poskytovatele uvedené v Dohodě o nakládání s materiálem a přebírá veškerou odpovědnost za manipulaci s nimi ve smyslu platných zákonů a nařízení.

Pomůžeme vám s výběrem

Pokud máte požadavek na kulturu určenou pro specifické účely, vybereme vám a nabídneme optimální kmen s vhodnými vlastnostmi.

Kontaktujte nás

Ceník kultur

  • Kultury mikroorganismů jsou dodávány za úhradu.
  • Kultury mikroorganismů zařazené v NPGZ jsou poskytovány pro účely výzkumu a výuky zdarma (zaplatíte pouze manipulační poplatek, poštovné a balné). Před objednáním čtěte podmínky pro poskytování těchto kultur.
  • Pracovištím Přírodovědecké fakulty MU v Brně jsou kultury pro potřeby výuky poskytovány zdarma.

Ceník služeb

Časté dotazy

V jaké formě jsou kultury poskytovány?

Většina kultur je poskytována v lyofilizované formě. V případě požadavku zákazníka je možné poskytnout kultury také v aktivní formě.

Kontrolní kmeny jsou dodávány lyofilizované nebo na želatinových discích.

Jaký je termín dodání?

Lyofilizát – ihned po obdržení písemné objednávky
Želatinové disky – maximálně do 5 týdnů po obdržení písemné objednávky

Do jakých rizikových skupin patří uchovávané kultury?

CCM uchovává pouze mikroorganismy rizikových skupin 1 a 2.

Mikroorganismy jsou dle mezinárodních standardů klasifikovány do 4 rizikových skupin v souladu s WHO (World Health Organization), ACDP (Advisory Committee on Dangerous Pathogens) a Einstufung von Pilzen in Risikogruppen (TRBA 460):

  • Skupina 1: mikroorganismy, u nichž je malá pravděpodobnost, že vyvolají onemocnění lidí nebo zvířat.
  • Skupina2: mikroorganismy, které mohou být příčinou onemocnění lidí a/nebo zvířat. Existuje proti nim obvykle účinná profylaxe a způsobená onemocnění jsou léčitelná.
  • Skupina 3: mikroorganismy, které vyvolávají vážná onemocnění lidí a/nebo zvířat. Existuje proti nim obvykle účinná profylaxe a způsobená onemocnění jsou léčitelná.
  • Skupina 4: mikroorganismy, které vyvolávají vážná onemocnění lidí a/nebo zvířat a neexistuje proti nim obvykle účinná profylaxe a léčba.

V katalogu kultur jsem nenašel požadovaný kmen. Je možné, že ho i přesto máte?

Jestliže v katalogu kultur nenajdete požadovaný kmen, kontaktujte nás. Pracovníci sbírky vám rádi poskytnou podrobné aktuální informace.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info